Strona główna/O Nas/Aktualności/Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv

Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv

15 10 2021 #Aktualności

„Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv” – to nazwa projektu, którego realizację rozpoczęło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk we współpracy z gospodyniami z terenu Czerwionki-Leszczyn.

Koło Gospodyń Wiejskich z Dębieńska podczas kręcenia odcinka programu kulinarnego

„W naszych działaniach w ostatnim czasie bardzo koncentrujemy się na ratowaniu zabytków, zrealizowaliśmy dwa projekty w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”, prowadzimy zbiórki publiczne. W tym roku nadal poruszamy się w przestrzeni dziedzictwa, tym razem jednak stawiamy na tradycje kulinarne, przypominamy o śląskich zwyczajach związanych z kulinariami, gotowaniem"

– tłumaczy Michał Stokłosa, wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

"Od samego początku wiedzieliśmy, ze jeżeli chcemy poruszyć temat gotowania i tradycji kulinarnych, to o pomoc możemy poprosić Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej gminy”

– dodaje Katarzyna Mazur, koordynator projektu.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bełku podczas kręcenia odcinka programu kulinarnego

Projekt „Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv” realizowany jest w ramach programu programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 Edycja 2021, współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt jest również współfinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia głównym beneficjentem prowadzonych działań są seniorzy:

„To właśnie dla nich ostatnie półtorej roku było zwłaszcza trudne. Ze względu na pandemię koronawirusa nie spotykali się, nie odbyło się wiele wydarzeń, które na stałe wpisały się od lat w kalendarz imprez w naszej gminie, takich jak dożynki, jarmark wielkanocny czy Święto Makówek, a w które seniorzy chętnie się angażowali. Stąd pomysł, żeby zrealizować działania które zaktywizują głównie ich” – mówią.

W ramach projektu nie tylko powstaje cykl programów kulinarnych, działa także profil na Facebooku poświęcony projektowi, strona internetowa poświecona dziedzictwu, w tym także Kołom Gospodyń Wiejskich, wydana zostanie również książka kucharska zawierająca przepisy wykorzystane podczas kręcenia odcinków programu. Dla seniorek zaangażowanych w projekt odbędzie się również cykl warsztatów.

„Już po rekrutacji do projektu wiedzieliśmy, że zaangażują się w niego wszystkie Koła Gospodyń działające na terenie gminy. Panie z ogromnym zaangażowaniem podeszły do projektu, już od czerwca planowały, co ugotują przed kamerami, a także w jakiej scenerii mogłoby się to odbyć”

– mówi Sołtys Bełku oraz Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Jolanta Szejka.

Od sierpnia trwają nagrania do kolejnych odcinków programu kulinarnego. Przed kamerami prezentują się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy - z Bełku, Czuchowa, Dębieńska, Książenic, Palowic, Przegędzy i Szczejkowic. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach podczas kręcenia odcinka programu kulinarnego

do góry