Tajemnice Wzgórza Lukasów

I termin

W sobotę, 24 października 2020 r., w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach przy ulicy 3 Maja 36D miała odbyć się konferencja popularnonaukowa pod tytułem "Tajemnice Wzgórza Lukasów". Konferencja miała stanowić zarazem podsumowanie projektu „Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów”, na realizację którego Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk pozyskało środki finansowe z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się z udziałem zainteresowanych osób, lecz ze względu na obowiązujące przepisy prawa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 (strefa żółta) konferencja przeszła w tryb online. Jednak zaistniała wówczas sytuacja epidemiologiczna i zaliczenie całego kraju do strefy czerwonej spowodowało, iż tego typu wydarzenia nie można było zorganizować. Dlatego podjęto niezmiernie trudną decyzję - odwołano w planowanym terminie konferencję. W wyniku rozmów z prelegentami i reprezentowanymi przez nich podmiotami, które były partnerami w powyższym projekcie, ustalono, iż konferencja odbędzie się w późniejszym terminie (możliwym do organizacji tego typu wydarzeń), gdyż nie chciano odbierać społeczności lokalnej możliwości udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

II termin

Ostatecznie konferencja odbyła się 18 listopada 2021 r. w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Pomimo rocznego opóźnienia cel konferencji był ten sam, czyli przybliżenie bełkowskiego Wzgórza Lukasów i jego historii oraz podsumowanie projektu „Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów”.

Uczestnicy konferencji wysłuchali czterech referatów:

  • Michał Stokłosa: „Jak odkrywaliśmy Wzgórze Lukasów”,
  • dr Bogdan Kloch: „Wzgórze - miejsce w cywilizacji”,
  • Leonard Piórecki, Michał Stokłosa - „Mauzoleum Rodów Gemander i Lukas”,
  • Ewa Caban, Irena Kontny - „Mauzoleum / krypta”.

Podczas konferencji nastąpiło również uroczyste przekazanie certyfikatu „Miejsca Ciekawego”, który stary cmentarz przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Bełku otrzymał w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. „Miejsca Ciekawe” w Sieci Najpiękniejszych Wsi mają podkreślać ich rangę jako lokalnych lub regionalnych wyróżników obszarów wiejskich. Dla zwiedzających są z kolei istotną rekomendacją, że dane miejsce warto odwiedzić ze względu na jego duże znaczenie. O włączeniu do grona „Miejsc Ciekawych" decyduje pięć kryteriów: wartości, walorów poznawczych, jakości oferty, jakości przestrzeni oraz lokalnego zaangażowania. Status „Miejsca Ciekawego” w Sieci Najciekawszych Wsi uzyskają te miejsca, które mają olbrzymi potencjał narracji o wartościach obszarów wiejskich, mogą poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym, przemysłowym, przyrodniczym czy też są przykładem rewitalizacji.

Na zdjęciu wolontariusze oraz kadra projektu Odkrywamy tajemnice Wzgórza Lukasów, którym przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, Jolanta Szejka i Michał Stokłosa, wręczyli upominki (zdj. Katarzyna Mazur)

Na zdjęciu (od lewej): proboszcz ks. Konrad Opitek, Michał Stokłosa, Wiesław Janiszewski oraz Jolanta Szejka po uroczystym przekazaniu certyfikatu „Miejsca Ciekawego” (zdj. Katarzyna Mazur)

do góry