Nagrobek Nr 24

Henryk Kańczyk

Pole grobowe z krzyżem na postumencie. Krzyż metalowy, ażurowy z rozetką na skrzyżowaniu ramion. Ramiona krzyża zakończone trójlistnie. Podstawa krzyża kamienna, składająca się z dwóch części - górnej płyty i dolnej rozszerzającej się ku dołowi, o profilu krzywoliniowym złożonym, oparta na szerokiej płycie, profilowanej od dołu, wieńczącej postument. Postument w kształcie ściętego ostrosłupa. Od frontu, w płytkiej wnęce, umocowana jest na nim czarna, szklana (?) płyta z napisem wykonanym złoconymi literami:

Tu spoczywa w Bogu
Ks. Dziekan
Henryk Kańczyk
Proboszcz w Bełku
1868 - 1908
* 22. 5. 1831
+ 24. 6. 1908
R I P

Cokół pod postumentem prostopadłościenny, podstawa prostopadłościenna o fazowanych górnych krawędziach. O cokół oparta kamienna księga z napisem:

  • po lewej:

Ruhestätte
des
Bergzöglings
Albert
Troska,
Friede

  • po prawej:

geb. d. 6. Juli
1852
zu Sczcijkowitz
gest. d. 19. Dec.
1874
in Schiemianowitz.
ihm!

Tłum.: Miejsce spoczynku wychowanka szkoły górniczej, Albert Troska, urodzony 6 lipca 1852 (roku) w Szczejkowicach, zmarł 19 grudnia 1874 (roku) w Siemianowicach. Pokój jemu!

Pole grobowe otoczone obmurowaniem, na nim ogrodzenie w postaci słupków kamiennych połączonych metalowymi prętami. Słupki w narożach większe, środkowe mniejsze, prostopadłościenne zakończone półokrągło. Na słupkach od frontu płaskorzeźbione symbole "A" (po prawej) i "Ω" (po lewej), umieszczone w kołach.

Widok, od frontu, na nagrobek Henryka Kańczyka. O cokół oparta kamienna księga z inskrypcją (zdj. Katarzyna Mazur)Na zdjęciu kamienna księga z inskrypcją, oparta o cokół postumentu nagrobka Henryka Kańczyka (zdj. Katarzyna Mazur)

do góry