Nagrobek Nr 30

Clara, Elisabeth, Alfons i Paul Ernst

Pole grobowe składające się z trzech krzyży na postumentach, ogrodzone obmurowaniem. Ogrodzenie żeliwne, zdobione, złożone z 7 elementów (obecnie zdeponowane). Na jednym z nich tabliczka wskazująca wykonawcę ogrodzenia: M. SAUER Schlosserm. Ratibor.

Pierwszy krzyż (po lewej) o ramionach zakończonych trójkątnie, z pasyjką i umieszczoną nad nim tabliczką z napisem "I.N.R.I." (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum - Jezus Nazarejczyk Król Żydów). Na ramionach ryte zdobienia. Podstawa krzyża prostopadłościenna, w części gornej ścięta ukośnie. Postument zakończony schodkowo (na wyższej, środkowej części, umieszczony jest krzyż), boczne części wieńczą kamienne daszki, środkową - trójkątny szczyt. Na postumencie od frontu ryty napis, umieszczony we wnęce powtarzającej kształt postumentu:

Hier
ruhen
in Gott
Frau
Hauptlehrer
Clara
Ernst
geborne Ziesche
geb. d. 11. Juli 1843
zu Lorzendorf,
gest. d. 31. Juli 1891.

Tłum.: Tu spoczywa w Bogu, Pani kierownik szkoły, Clara Ernst, z domu Ziesche, urodzona 11 lipca 1843 (roku) w Woskowicach Małych, zmarła 31 lipca 1891 (roku).

Na odwrocie wyryty leżący krzyż, częściowo zasłonięty liściem palmy. Boki zdobione rytym ornamentem (stylizowany, roślinny). Cokół prostopadłościenny z fazowanymi górnymi krawędziami. Na nim od frontu napis: R. i. p. (Spoczywaj w pokoju - Requiescat in pace). Napis w ozdobnym, rytym obramieniu z geometrycznym ornamentem w narożach. Na boku cokołu wyryty podpis kamieniarza:

Kokeš
Jungblut
Ratibor.

Podstawa niska, prostopadłościenna, z fazowanymi górnymi krawędziami.

Drugi krzyż (środkowy) - o formie identycznej, co pierwszy krzyż (po lewej). Na postumencie od frontu napis umieszczony we wnęce:

Hier
ruhen
in Gott
meine geliebten
Kinder
Elisabeth
u. der Obersekundaner
Alfons
Ernst

  • po lewej:

Elisabeth
geb. d. 2.
Mai 1880,
gest. d. 2.
Juni 1893.

  • po prawej:

Alfons
geb. d. 24.
Juni 1875,
gest. d. 8.
Juli 1893.

Tłum.: Tu spoczywają w Bogu, moje najukochańsze dzieci, Elisabeth i Alfons, uczeń jedenastej klasy, Ernst. Elisabeth urodzona 2 maja 1880 (roku), zmarła 2 czerwca 1893 (roku). Alfons, urodzony 24 czerwca 1875 (roku), zmarł 8 lipca 1893 (roku).

Na podstawie cokołu wyryty napis: R. i. p. (Spoczywaj w pokoju - Requiescat in pace). Na boku cokołu wyryty napis kamieniarza: Kokeš u. J. Ratibor.

Trzeci krzyż (z prawej) z ramionami zakończonymi trójlistnie. Na krzyżu pasyjka i ślad po mocowaniu brakującej tabliczki z napisem "I.N.R.I." (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum - Jezus Nazarejczyk Król Żydów). Na ramionach krzyża zdobienia w kształcie gwiazdek, w dolnej części krzyża ryty ornament roślinny. Podstawa krzyża składa się z dwóch części: górnej profilowanej oraz dolnej w kształcie prostopadłościanu. Postument zakończony schodkowo (na wyższej, środkowej, części umieszczony jest krzyż), boczne części nakrywają ostrosłupowe zwieńczenia, środkowa zakończona prosto. Na postumencie napis w rytym obramieniu:

Hier ruht in Gott
der Hauptlehrer
Paul Ernst
geb. d. 21. März 1845
in Rosenberg,
gest. d. 23. Mai 1904
in Belk

Tłum.: Tu spoczywa w Bogu, kierownik szkoły, Paul Ernst, urodzony 21 marca 1845 (roku) w Rostkowicach, zmarł 23 maja 1904 (roku) w Bełku.

Nad napisem wyryty leżący krzyż z liściem palmy. Cokół prostopadłościenny z fazowanymi górnymi krawędziami. Na nim od frontu wyryty napis: Ruhe in Frieden (tłum.: Spoczywaj w pokoju). Z boku cokołu wyryty podpis kamieniarza:

Josko,
Ob. Glogau

Podstawa niska, prostopadłościenna. Pole grobowe otoczone kamiennym obmurowaniem.

Obok pola grobowego fragment nagrobka - pojedynczy element kamienny (cokół) o prostopadłościennym kształcie, w środku otwór na metalowy pręt(?) służący zapewne do podparcia steli, a przy przedniej krawędzi wyraźne wgłębienie na prostokątną płytę(?) - zob. nagrobek 16. Na wierzchu napis: T. Thust Brieg.

Widok, od frontu, na pole grobowe składające się z trzech krzyży na postumentach (nagrobkach): Clary, Elisabeth, Alfonsa i Paula Ernst (zdj. Katarzyna Mazur)Na zdjęciu pojedynczy element kamienny (cokół) o prostopadłościennym kształcie znajdujący się przy nagrobkach Clary, Elisabeth, Alfonsa i Paula Ernst (zdj. Katarzyna Mazur)

do góry